Český červený kříž ocenil dárce krve

Zpravodaj 4/2022:   Jednou z nejdůležitějších tekutin v životě je krev. Nedá se namíchat, vyrobit…, můžeme ji však darovat. Darovat s vědomím, že třeba jednou někomu zrovna ta naše kapka krve zachrání život.
S tímto vědomím se někteří z nás rozhodli stát pravidelnými dárci krve. Těmto pravidelným dárcům pak uděluje Český červený kříž po dosažení určitého množství odběrů (10x bronzová, 20x stříbrná, 40x zlatá medaile) medaili Prof. MUDr. Jana Jánského, mj. objevitele krevních skupin, podle něhož dodnes používáme jejich označení A/B//AB/0.

Letos na podzim se to sešlo tak, že náš strážník Adam Hellinger si převzal v Břeclavi, do níž dojíždí krev darovat, bronzovou medaili a starosta Zbyněk Němeček převzal od zástupců Červeného kříže Anny Jurkovičové a starosty Hodonína Libora Střechy medaili stříbrnou na slavnostním udělování v Hodoníně.
Krev je nenahraditelnou tekutinou jak při záchraně lidských životů, tak i při léčbě některých závažných onemocnění. Její potřeba navíc přichází mnohdy bez varování. Dárcovství krve tak stále zůstává nezastupitelné a důležité. Ne každý může darovat a nejde to kdykoliv, maximálně však čtyřikrát ročně. Pokud chcete nezištně pomáhat těm, kteří třeba ani neví, že to budou potřebovat, přidejte se mezi dárce i vy.