50 let s cimbálovou muzikou v Prušánkách

Zpravodaj 4/2022:   Novodobé počátky cimbálové muziky v Prušánkách spadají až do listopadu roku 1972, kdy byl manžely Pavlem Čechem (*1921 – †2009), folkloristou, učitelem, okresním školním inspektorem a Julií Čechovou (*1927 – †2004), učitelkou a choreografkou, založen dětský národopisný soubor Podlužánek. Pod jejich vedením v průběhu zhruba 33 let vyrostly v naší obci nakonec tři generace muzikantů, zpěváků a tanečníků. Díky jimi předávané lásce k folklóru se začal v malých muzikantech či zpěváčcích probouzet vztah k folklóru, který způsobil, že někteří z nich u muzicírování či zpívání vydrželi až dodnes.

Soubor Podlužánek pro svou tvorbu čerpal především z folkloru regionu Podluží. Během své existence až do roku 1995 rozdával radost z hudby, zpěvu i tance nejen na regionálních slavnostech a domácích přehlídkách, ale účastnil se i desítek mezinárodních festivalů a přehlídek téměř po celé Evropě. Svými vystoupeními se tak představil mj. v tehdejším SSSR či NDR, v Polsku, Finsku, Rakousku, Maďarsku a nejdále až v Sýrii. Nesčetněkrát mohl být rovněž spatřen na televizních obrazovkách.

Od roku 1980, kdy většina muzikantů z 1. generace souboru začala postupně odcházet plnit základní vojenskou službu, začíná působit zbytek členů nejstaršího souboru za vedení cimbalisty Bohumila Balgy pod Kulturním klubem MNV v Prušánkách, a to pod názvem Prušánecká cimbálová muzika. Postupně přicházeli další muzikanti, zpěváci, vzniká nová taneční složka souboru pod vedením choreografa Jaroslava Přikryla a byl založen mužský pěvecký sbor. V roce 1982 vystupuje soubor v Prušánkách na první předhodové besedě u cimbálu a započíná tak tradici této folklórní akce nejen u nás, ale zřejmě i na celém Podluží. Soubor současně pracuje na tematicky koncipovaných celovečerních programech, které byly nově obohaceny o doprovodné audiovizuální a světelné efekty – např. den před Štědrým večerem roku 1984 byl tak představen program „Od jara do zimy“. Po roce 1986 mění soubor svého zřizovatele a jako „národopisný soubor písní a tanců Šohaj“ přechází pod JZD ČSP Prušánky, činnost souboru však zůstává nadále nezměněna.

V té době se soubor pravidelně zúčastňuje folklórních festivalů v Tvrdonicích a ve Strážnici, nejednou byl hostem v nahrávacích studiích Československého rozhlasu a televize, např. při natáčení pořadu „Pod prušánskú horú“ z cyklu Písně domova. Za rozvíjení folklórních tradic na Podluží získal řadu čestných uznání, diplomů a jiných ocenění.

Po roce 1989 ještě soubor reprezentuje naši zemi na folklórních festivalech v Itálii a ve Francii. Nicméně s nástupem nových rodičovských a mateřských „povinností“ tanečnic dochází postupně k útlumu činnosti souboru – taneční složka souboru končí, protože už nedochází k doplňování o nové členy. Naopak muzikanti se chopili příležitosti, které dalo nové otevření hranic a začínají muzicírovat nejdříve v blízkém Rakousku a později v Německu a Švýcarsku. V roce 1991 nahrává muzika Šohaj v brněnském rozhlase své první album, aby do roku 1995 stihla natočit ještě další tři. Avšak i u nich postupně dochází k tomu, že jsou již nasyceni věčným cestováním a od přelomu století buď někteří končí s aktivním hraním nebo začínají postupně zase hrávat na akcích konaných u nás doma.

Jak už bylo v úvodu vzpomenuto, v naší obci díky působení souboru Podlužánek vyrostly celkem tři generace muzikantů, takže po určitou dobu v závěru 20. století zde působily současně tři cimbálové muziky – služebně nejstarší CM Šohaj (primáš Karel Remeš, cimbál Bohumil Balga), dále prostřední CM Verbuňk (primáš Marek Imrich, cimbál Jaroslav Churý) a služebně nejmladší CM Hošije (primáš Josef Imrich ml., cimbál David Herka). Překvapivě nejkratší trvání měla muzika Hošije – její muzikanti buď poměrně brzo ukončili svou muzikantskou dráhu nebo se rozběhli do jiných přespolních muzik. Muzika Verbuňk vydržela jen díky generačním výměnám, když ji doplnili zejména muzikanti z 1. generace Podlužánku.

A tak padesátiletého výročí od založení souboru Podlužánek se v aktivní činnosti dočkává pouze muzika Šohaj, která toto výročí oslavila svým vystoupením na letošní předhodové besedě u cimbálu. Je úctyhodné, že v jejích řadách stále hrají zejména muzikanti z původního souboru Podlužánek. Klobouk dolů před takovýmto výkonem.
Tak ať nám to, chlapi, stále hraje a třeba se ve zdraví dočkáme i dalšího kulatého výročí.

za CM Šohaj Josef Hromek

Podlužánek 1974